Jod w tabletkach – jakie ma właściwości i kiedy konieczna jest suplementacja jodu?

Jod to pierwiastek kojarzony zwykle z wyjazdami nad morze. W produktach żywnościowych znajduje się w rybach i owocach morza, mleku oraz w soli jodowanej. Ze swoich leczniczych właściwości znany jest on zwłaszcza osobom z chorobami tarczycy. Jakie są właściwości jodu i kto powinien zgłosić się na badanie poziomu tego pierwiastka? Sprawdź w dalszej części artykułu!

Jod w tabletkach – jakie ma właściwości i kiedy konieczna jest suplementacja jodu?

Jod to pierwiastek kojarzony zwykle z wyjazdami nad morze. W produktach żywnościowych znajduje się w rybach i owocach morza, mleku oraz w soli jodowanej. Ze swoich leczniczych właściwości znany jest on zwłaszcza osobom z chorobami tarczycy.

Jakie są właściwości jodu i kto powinien zgłosić się na badanie poziomu tego pierwiastka? Sprawdź w dalszej części artykułu!

cruciferous vegetables capsules, dietary supplements for healthy

Jaka jest rola jodu w organizmie człowieka?

Jod spełnia różnorodne funkcje i ważny dla zdrowia. Istotne jest jednak to, aby występował on w prawidłowym stężeniu, gdyż niekorzystny dla zdrowia jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. W przypadku niewystarczającej podaży tego pierwiastka z pożywieniem, a także w niektórych chorobach skutkujących ograniczonym wchłanianiem substancji pokarmowych konieczna może okazać się suplementacja jodu.

Pierwiastek ten jest potrzebny w wielu procesach organizmu, do których należy:

 • prawidłowe funkcjonowanie tarczycy
 • produkcja hormonów tarczycy (trijodotyroniny i tyroksyny)
 • sprawny metabolizm energii
 • prawidłowe działanie układu nerwowego i funkcji poznawczych
 • utrzymanie dobrej kondycji skóry.

Właściwości jodu mają wpływ na pracę ważnych narządów: tarczycy, mózgu, nerek, wątroby i serca.

Niedobór jodu – objawy i konsekwencje

Gdy w organizmie brakuje jodu, zaczynają pojawiać się dolegliwości, takie jak:

 • obrzęk szyi
 • wzrost masy ciała
 • problemy z koncentracją uwagi
 • zmęczenie, osłabienie
 • sucha skóra.

Konsekwencje zbyt niskiego poziomu tego pierwiastka mogą być poważne dla zdrowia. Dlatego osoby ze stwierdzonym niedoborem uzupełniają go, stosując jod w tabletkach lub w płynie.

Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko niedobór, ale też nadmiar jodu także może wpływać niekorzystnie na organizm (m.in. zwiększa ryzyko autoimmunologicznych chorób tarczycy takich jak m.in. Hashimoto). Dlatego warto sprawdzić jego poziom, wykonując badania laboratoryjne.

Suplementacja jodu – jak wybrać preparat z jodem?

Gdy potwierdzony zostanie niedobór jodu, wprowadza się jego suplementację. Najważniejsza w wyborze preparatu z jodem jest jego dawka. Ustalana jest ona na podstawie wyników badań. Następnie przystępuje się do wyboru formy podania tego ważnego pierwiastka. W aptekach dostępny jest jod w tabletkach, kapsułkach, w płynie (w postaci jodku potasu), a także w preparatach wieloskładnikowych. Wybór jest duży, co pozwala dobrać rodzaj suplementacji jodu do indywidualnych potrzeb.

#artykuł sponsorowany 

1 komentarz

 • 7 miesięcy ago

  Bardzo przydatny artykuł. Swoją drogą, po każdej awarii elektrowni atomowej zainteresowanie jodem wzrasta.

Zostaw komentarz