Jak pięknie udekorować stół na święta Bożego Narodzenia?

Udekorowanie świątecznego stołu to zadanie, które zawsze zostawiamy sobie na ostatnią chwilę, bowiem nie sposób przygotować właściwej opary na kilka dni przed wigilią. Niemniej jednak o tym, jak dokładnie będzie wyglądał stół podczas świąt Bożego Narodzenia, warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Jak sprawić, aby zrobił on wrażenie na domownikach i gościach?

Obrus – biały czy kolorowy?

Najtrudniejszym elementem wydaje się być wybór obrusa świątecznego. W sklepach dostępne są różnego rodzaju modele obrusów, w tym także i takie, które posiadają liczne motywy świąteczne – bombki, choinki, renifery, śnieżynki i inne. Kolorowy obrus z pewnością wniesie wiele radości do naszego domu, jednak nie sprawdzi się on w przypadku osób, które chciałyby nieco bardziej fantazyjnie udekorować stół. Jeśli bowiem decydujemy się na wielobarwny, pełen elementów ozdobnych obrus, to pozostałe elementy dekoracyjne powinny być stonowane. Wszystko po to, aby uniknąć przepychu, a wręcz pstrokacizny. Faktem jest, iż nadmiar – nawet na świątecznym stole – nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ci, którzy chcieliby umieścić na stole dodatkowe elementy dekoracyjne, mogą zdecydować się na klasyczny, biały obrus.

Jaką zastawę stołową wybrać?

Dobór zastawy stołowej zależy w dużej mierze od tego, na jaki dokładnie obrus się zdecydujemy. Jeśli wybieramy kolorowy, to postawmy na białą zastawę. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się położyć na stole biały obrus, to nasza zastawa świąteczna może być nieco bardziej fikuśna. Ciekawe propozycje zastawy na święta Bożego Narodzenia możemy znaleźć tutaj https://www.fide.pl/boze-narodzenie/zastawa-swiateczna/. Pamiętajmy, że stół w trakcie trwania świąt nieco zmienia swój wygląd – zwykle w wigilię stawiamy na klasyczną elegancję, lecz w pozostałe dni świąteczne możemy pozwolić sobie na trochę więcej luzu, a więc i kolorowe, wesołe motywy związane z Bożym Narodzeniem. Dobrze więc mieć w domu dwie zastawy – jedną typowo świąteczną, drugą zaś uniwersalną, która sprawdzi się także i przy innego rodzaju uroczystościach.

Dekoracje na świąteczny stół

Na świątecznym stole z pewnością nie może zabraknąć świec – warto zdecydować się na klasyczne, długie świece. Alternatywnym rozwiązaniem będzie również stroik ze świeczkami, który jednak zajmuje nieco więcej miejsca. Dodatkowo możemy umieścić na stołach drobne elementy ozdobne, takie jak gałązki choinki czy malutkie bombki. Nie zapomnijmy również o świątecznym sianku, które tradycyjnie powinno znaleźć się pod obrusem. Możemy wykorzystać je również do ozdobienia stołu, na przykład delikatnie dekorując nim serwetki. W kontekście samych serwetek, warto postawić na składane modele, do których zmieszczą się sztućce. Jest to niezwykle eleganckie, a także bardzo higieniczne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak o tym, aby nasz świąteczny stół nie wyglądał zbyt obficie – przepych nie jest obecnie w modzie, za to zastępuje go bardzo stylowy minimalizm. Zadbajmy, aby stół wyglądał spójnie i klasycznie dzięki eleganckim dodatkom, zastawie czy obrusowi. 

Jak pięknie udekorować stół na święta Bożego Narodzenia?

2 komentarze

  • 2 lata ago

    Zdecydowani w Wigilię na moim stole króluje obrus biały. Kolorowe dopełnienie to stroiki, świeczki oraz świąteczne serwetki. Pozdrawiam noworocznie! 🙂

  • 2 lata ago

    Co prawda już po świętach, ale spodobały mi się detale i kolorystyka na choince. 🙂

Zostaw komentarz