Czytanie dziecku od urodzenia. Poznaj zalety tak wczesnego czytania

Może wydawać się to banalne, jednak już od pierwszych dni życia warto czytać dziecku książeczki. Czytać możemy na początku tylko przed snem, bądź o każdej porze dnia. 

Nasze wspólne czytanie książeczek to nie tylko moment, w którym Oliwka słucha mojego głosu, ale również czas na ogromną bliskość i wzbudzenie poczucia bezpieczeństwa. Tak wczesne czytanie sprawia, że dziecko czuje się ważne i dodaje mu wiary w siebie. Na początku Oliwka tylko leżała, z czasem zaczęła ze mną wodzić wzrokiem za kartkami książeczki, a teraz już wspólnie przekładamy karteczki. Staram się jak najwięcej mówić do Oliwki i właśnie czytać, dzięki temu widzę, że z dnia na dzień coraz więcej rozumie z tego, co do niej mówię.


Przeczytaj także: Elektryczny aspirator do nosa dla dzieci beaba

Czytanie dziecku od urodzenia. Poznaj zalety tak wczesnego czytaniaWybierając książeczki dla najmłodszy, warto skupić się na wierszykach. Krótkie wiersze łatwo wpadają w uszko i wybrzmiewają ciekawy rytm, który dzieci wyczuwają w naturalny sposób i starają się go naśladować. Czytanie dziecku ma ogromny wpływ na mówienie i moment, kiedy dziecko zaczyna wypowiadać swoje pierwsze słowa. Dzięki czytaniu dziecko szybciej oswaja się z mową. Główną zaletą jest oczywiście także budowanie koncentracji. Gdy zaczynam czytać, Oliwka jest w pełni skupiona i skoncentrowana na moich słowach, co jakiś czas ciekawie wybrzmiewający rytm rozumuje, wskazując w moim kierunku ogromny uśmiech.

Nie musimy codziennie czytać grubych i treściwych książek, wystarczy już jeden wierszyk przed snem bądź przeczytana jedna kartka długiej powieści, aby wyciszyć dziecko i pobudzić jego ciekawość i koncentrację.  Zbliżający się dzień dziecka to dobry moment na wybór książeczki w mamissima, którą będziemy odkrywać wspólnie z dzieckiem.


Przeczytaj także: Mata edukacyjna jako sposób na pierwsze wspólne zabawy

Czytanie dziecku od urodzenia. Poznaj zalety tak wczesnego czytania Czytanie dziecku od urodzenia. Poznaj zalety tak wczesnego czytania

Zostaw komentarz