Uwaga, w tych sytuacjach EKUZ Ci NIE pomoże

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala Polakom na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na obszarze Unii Europejskiej. Dzieje się to na takich warunkach, jakby byli obywatelami danego państwa. Okazuje się jednak, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa wszystkich nagłych sytuacji! Z poniższego artykułu można się dowiedzieć, w jakich sytuacjach EKUZ nie będzie w stanie pomóc.

Czym jest EKUZ?

Jest dokument ważny na obszarze Unii Europejskiej oraz EFTA (Europejskiej Strefy Wolnego Handlu). Pozwala on cudzoziemcom korzystać z opieki zdrowotnej w danym państwie. Jej wydawanie rozpoczęto w 2004 roku. Polska dołączyła do programu dwa lata później w 2006 roku. W zależności od konkretnego kraju i konkretnej usługi medycznej EKUZ pozwala skorzystać z pomocy za darmo lub z częściową refundacją. Mamy nadzieję, że wiesz już EKUZ – co to?

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Nawet posiadacze EKUZ powinni ubezpieczyć się indywidualnie, w prywatnej firmie ubezpieczeniowej? Dlaczego? W wielu krajach niektóre usługi w publicznych placówkach medycznych i tak są płatne. Często płatne jest także ratownictwo medyczne. Dodatkowo może zajść konieczność transportu chorego do Polski. W takich sytuacjach EKUZ może nie pomóc. A ubezpieczenie turystyczne pozwoli uniknąć przykrej konieczności płacenia wysokich rachunków.

EKUZ pokrywa tylko świadczenia niezbędne. Oznacza to, że jego posiadacze w wielu przypadkach mogą spotkać się z odmową leczenia. Z kolei w przypadku osób leczących się na koszt ubezpieczyciela prywatnego ryzyko takie nie zachodzi.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Rezygnacja z wymarzonego wyjazdu to ból nie tylko psychiczny. “Zaboli” także portfel. Jeśli bilety czy rezerwacje zostały już opłacone, straciło się pokaźne sumy. Okazuje się jednak, że właściwe ubezpieczenie pomoże uchronić przed najgorszymi skutkami rezygnacji. Powinny się na nie zdecydować zwłaszcza osoby, które wykupują wyjazdy w odległych terminach.

Jest to usługa osobna od ubezpieczenia turystycznego. Pozwala ono zabezpieczyć się finansowo na wypadek dwóch sytuacji:

  • rezygnacji z wyjazdu przed jego terminem
  • lub nawet już w jego trakcie

Jej wybór podyktowany jest przede wszystkim nieprzewidywalnością życia. Nie sposób wiedzieć, jakie niespodzianki przydarzą się przez, dajmy na to, osiem miesięcy pozostałych do wyjazdu. A nikt nie chce, by nagłe wydarzenie odebrało mu wielkie kwoty. Jeśli rezygnacja zachodzi przed początkiem wyjazdu, zwrot kosztów jest stuprocentowy. W drugim przypadku zwraca się jedynie niewykorzystane dni wyjazdu. Za już spędzone dni nie przysługują żadne pieniądze. W zależności od ubezpieczyciela i pakietu ubezpieczenie takie może pokryć:

  • koszty przejazdu
  • umowę z biurem podróży
  • rejs
  • wynajem jachtu czy hotelu
  • ubezpieczenie biletów na wszystkie środki transportu

Ubezpieczenie rezygnacji obejmuje także wiele sytuacji uniemożliwiających wyjazd. Jako przykładu warto podać wezwanie do sądu czy egzamin poprawkowy na uczelni. Więcej informacji o wyborze takiej usługi można znaleźć pod adresem https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-rezygnacji.

co-to-ekuz

1 komentarz

Zostaw komentarz