Wypadają Ci włosy? Sprawdź, czy robisz te 3 rzeczy!

Nadmierne wypadanie włosów to bardzo powszechny problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Stopniowe przerzedzanie się fryzury może być efektem działania wielu czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – często jest wyraźnym sygnałem, że równowaga organizmu została zaburzona.

Do przyczyn tego zjawiska należą choroby ogólnoustrojowe i hormonalne, przyjmowanie określonych leków, przewlekły stres, a także… geny. Walka z łysieniem będącym objawem poważnych problemów zdrowotnych wymaga oczywiście pilnej wizyty u lekarza. Jednak nadmierne wypadanie włosów może być również spowodowane wieloma innymi, z pozoru błahymi czynnikami, które mają ogromny wpływ na kondycję pasm i cebulek włosowych. Dowiedz się, jakie codzienne przyzwyczajenia mogą stać się jego przyczyną!

Nadmierne wypadanie włosów – szukaj najprostszych przyczyn!

Każdy człowiek codziennie traci ok. 50–100 włosów i jest to naturalny proces wynikający z przebiegu cyklu włosowego. Dzieli się on na fazy, które następują kolejno po sobie. Jeśli nie zostanie zaburzony, zapewnia niezauważalną wymianę włosów na nowe wielokrotnie w trakcie ludzkiego życia. Kiedy jednak z jakiegoś powodu faza wzrostu (anagen) zostanie skrócona, a wydłużeniu ulegnie faza spoczynku (telogen), dochodzi do wyraźnego przerzedzenia się pasm, a nawet łysienia. Jeżeli po myciu głowy obserwujesz w odpływie wanny lub prysznica garść włosów i stan ten utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, zastanów się przede wszystkim, czy nie popełniasz jednego z trzech podstawowych błędów!

1. Zapominasz o pilnowaniu zbilansowanej diety?

Jednym z najczęstszych powodów nadmiernego wypadania włosów są niedobory mikro- i makroelementów w organizmie. Za ich występowanie odpowiada z kolei niewłaściwa dieta uboga w składniki odżywcze. Kiedy zauważysz, że Twoje włosy zaczynają wypadać intensywniej niż powinny, zastanów się, jak często sięgasz po świeże owoce i warzywa? A może Twoja dieta bazuje przede wszystkim na produktach wysoko przetworzonych? Najprostszym sposobem na to, by sprawdzić, czy rzeczywiście w organizmie występują niedobory, jest oczywiście wykonanie badań krwi. Profilaktycznie warto jednak włączyć do jadłospisu produkty bogate w:

 • witaminy E, C, D, A i z grupy B;
 • kwasy tłuszczowe: nasycone i nienasycone;
 • minerały (m.in. żelazo, cynk, siarkę, miedź, fosfor, potas, selen);
 • antyoksydanty.

Niedobory tych składników odżywczych mogą wpływać na zaburzenie cyklu włosowego i skrócenie fazy anagenu. Aby ich uniknąć, możesz również sięgnąć po suplement. np. Bioélixire „Gęste Włosy” – w opinii wielu specjalistów jest on kompletnym źródłem składników niezbędnych do prawidłowego porostu pasm.

Girl with long hair standing in field in the wind. The concept of freedom and passion.

2. Używasz przypadkowych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy?

Kolejną bardzo częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest ich niewłaściwa pielęgnacja oraz niedostateczne dbanie o skórę głowy. A przecież to właśnie w niej znajdują się mieszki i cebulki włosowe, które odpowiadają za prawidłowy wzrost pasm! Dlatego tak ważne jest świadome dobieranie kosmetyków wykorzystywanych do codziennej pielęgnacji i uważne czytanie ich składów. Co może powodować nadmierne wypadanie włosów?

 • Używanie szamponów zawierających SLS/SLES, alkohole, parabeny i siarczany – mają one silne działanie oczyszczające, ale podrażniają i przesuszają skórę głowy, powodując osłabienie mieszków włosowych.
 • Korzystanie z szamponów i odżywek zawierających trudno zmywalne silikony – jeśli silikonów jest zbyt dużo, nadbudowują się, blokując wchłanianie składników odżywczych zarówno do łodygi włosa, jak i jego cebulki. Jeśli są stosowane na skórę głowy, zatykają pory i ograniczają cyrkulację powietrza, co sprzyja infekcjom.
 • Niewystarczająca higiena skóry głowy – „mycie włosów” powinno oznaczać przede wszystkim oczyszczanie skalpu! Szampony opracowywane są z myślą o pielęgnacji skóry głowy i to na niej należy koncentrować się podczas ich używania. Nagromadzone sebum i martwy naskórek to doskonała pożywka dla bakterii i grzybów. Szampon powinien mieć odpowiednie pH i nie zawierać substancji drażniących. Warto również raz na czas wzbogacić rutynę pielęgnacyjną o peeling skalpu.

3. Często stylizujesz włosy?

Niestety, również nadmierna dbałość o perfekcyjną fryzurę każdego dnia może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Zastanów się, czy:

 • codziennie spinasz ciasno pasma gumkami lub spinkami,
 • mocno je splatasz,
 • korzystasz z narzędzi fryzjerskich wykorzystujących wysokie temperatury (np. z lokówki, prostownicy czy falownicy) bez stosowania kosmetyków termoochronnych,
 • obciążasz włosy silnymi środkami do stylizacji,
 • zbyt często wykonujesz inwazyjne zabiegi chemiczne (farbowanie, rozjaśnianie, trwałą ondulację, prostowanie).

Takie działania mogą stać się przyczyną wyraźnego przerzedzania się włosów. Są one wtenczas mechanicznie wyrywane, stają się łamliwe, przeciążone, ich struktura ulega osłabieniu. Dodatkowo kosmetyki do stylizacji często zawierają wielkocząsteczkowe polimery, które podobnie jak silikony blokują przenikanie składników odżywczych do cebulek włosowych, zaburzając ich funkcjonowanie.

Zadbaj o właściwą pielęgnację włosów… i o cały swój organizm!

Nadmierne wypadanie włosów zawsze powinno wzbudzać czujność. Może być efektem błędów w pielęgnacji, niewłaściwej diety, przebytej w przeszłości traumy lub przewlekłego stresu, ale bywa także objawem problemów zdrowotnych. Na początku walki z łysieniem zawsze warto zastanowić się, czy jego przyczyną nie są złe nawyki. Warto sięgnąć wtedy po sprawdzony suplement na wypadanie włosów, np. z serii „Gęste włosy” i skupić się na świadomej pielęgnacji. Oczywiście, jeśli problem się utrzymuje, konieczna będzie konsultacja z lekarzem lub trychologiem!

Zostaw komentarz