E-recepta – co warto wiedzieć na jej temat?

E-recepta to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało procedurę przepisywania i wykupywania leków. Z pewnością warto poznać najważniejsze informacje na jej temat.

Czym jest e-recepta i jak działa?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że e-recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej, papierowej recepty, którą w Polsce stosowano jeszcze do roku 2020. Znaleźć na niej można dokładnie te same informacje, co na recepcie starego typu. Są to między innymi:

  • dane pacjenta, 
  • dane lekarza wystawiającego receptę, 
  • informacje o leku – nazwa, ilość, postać, dawka i sposób zażywania, 
  • data wystawienia recepty, 
  • data ważności recepty.

Jeśli chodzi o sam proces korzystania z e-recepty, to nie jest on skomplikowany. Lekarz po przeprowadzonej wizycie wystawia pacjentowi receptę. Pacjent w celu jej realizacji otrzymuje SMS z czterocyfrowym kodem PIN, wydruk informacyjny bądź też email z e-receptą. Wystarczy, że uda się do wybranej przez siebie apteki – zarówno stacjonarnej, jak i internetowej, gdzie przedstawi farmaceucie kod PIN i swój numer PESEL. Następnie otrzyma przepisany przez lekarza lek.

Telewizyta a recepta online

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepta może być wystawiona nie tylko podczas stacjonarnej wizyty, ale także wizyty telefonicznej lub internetowej. 

E recepta online w portalu MedSpan to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają osoby przewlekle chore. Zazwyczaj przez długi czas zażywają one te same leki i umawianie wizyty w gabinecie lekarza za każdym razem, kiedy kończy się opakowanie, jest dość problematyczne. Osoby, które chcą otrzymać e-receptę szybciej i sprawniej, mogą zdecydować się na konsultację lekarskie online. Wystarczy, że wypełnią formularz na stronie internetowej bądź też przeprowadzą z lekarzem rozmowę telefoniczną lub za pośrednictwem czatu. Specjalista po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami podejmie decyzję o tym, czy wystawienie e-recepty jest zasadne.

Kto może skorzystać z e-recepty online?

Nie tylko osoby przewlekle chore mogą zdecydować się na konsultację lekarską online, podczas której mogą otrzymać receptę. To doskonałe rozwiązanie także dla osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży czy dzieci – czyli tych wszystkich osób, które nie powinny narażać się na długie przesiadywanie w poczekalni do gabinetu lekarza. W takich miejscach w powietrzu krąży wiele groźnych drobnoustrojów, których zdecydowanie lepiej unikać.

 

E-recepta doskonale łączy się z telemedycyną. To forma kontaktu z lekarzem, która szczególną popularność zyskała w okresie pandemii i tak już pozostało. Pacjenci coraz chętniej konsultują się z lekarzem za pośrednictwem telefonu lub internetu – zwłaszcza ci, którzy mieszkają na terenach z utrudnionym dostępem do opieki medycznej. Dzięki telemedycynie można umówić się do wybranego specjalisty bez konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę.

E-recepta

Zostaw komentarz