Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pompy ciepła to naprawdę innowacyjne urządzenia, które skutecznie przekształcają zgromadzoną w powietrzu energię i wykorzystują ją do ogrzewania domu. Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, praktycznie bezobsługowe i ekonomiczne. Nic dziwnego, że w dobie kryzysu energetycznego cieszą się coraz większą popularnością.
Jak działa pompa ciepła?
Działanie pompy ciepła zdecydowanie odbiega od tego znanego z tradycyjnych pieców i kotłów C.O. Pompa ciepła nie wytwarza samodzielnie ciepła – pozyskuje je jedynie z powietrza, wody lub ziemi. Aby poznać zasadę działania pompy ciepła, warto wymienić elementy, z jakich jest zbudowana. Są to między innymi:
- sprężarka,
- parownik,
- pompa,
- skraplacz,
- źródło górne,
- źródło dolne,
- zawór rozprężny.
Pompa ciepła to urządzenie pracujące w obiegu zamkniętym. Krąży w nim czynnik chłodniczy, który pod wpływem zmiany ciśnienia zmienia swój stan skupienia z wodnego w gazowy i na odwrót.
Można powiedzieć, że zasada działania pompy ciepła zbliżona jest do tradycyjnych klimatyzatorów – różnica polega na tym, że pompa ciepła nie służy do chłodzenia wnętrz, a ich ogrzewania. Nieco więcej na temat tych innowacyjnych urządzeń, które podbijają rynek w ostatnich latach, znaleźć można na stronie internetowej https://pompyciepla.pl/.
Skad pobierają energię pompy ciepła?
Źródło dolne to miejsce, z którego pompa pobiera ciepło. Można wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła. Są to:
- pompy gruntowe – to urządzenia, które ciepło pobierają bezpośrednio z ziemi. W celu instalacji wykonuje się odwierty w ziemi bądź też montuje urządzenie na jej powierzchni,
- pompy wodne – w ich przypadku źródło ciepła stanowi woda. Jest to najrzadziej stosowany rodzaj pomp, a to ze względu na niską dostępność wód gruntowych o odpowiedniej jakości,
- pompy powietrzne – służą do pobierania ciepła z powietrza. Z uwagi na niskie koszty eksploatacji oraz łatwość montażu są obecnie najpopularniejszym rodzajem pomp. Największą wydajnością charakteryzują się, kiedy temperatury na zewnątrz są umiarkowane.
Jakie są zalety pomp ciepła?
Z uwagi na to, że w dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o potrzebie ochrony środowiska, rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii cieszą się dużym zainteresowaniem. Takie właśnie są pompy ciepła – podczas ich pracy nie powstają żadne szkodliwe substancje, nie emitują też do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń. Aby budynek stał się w pełni ekologiczny, pompę ciepła warto połączyć z instalacją fotowoltaiczną zaspokajającą zapotrzebowanie na prąd.
Nie ma co ukrywać – to właśnie możliwość oszczędności wpływa na to, że pompy ciepła są obecnie tak często stosowane. Uznaje się je obecnie za najbardziej opłacalne urządzenie grzewcze. Koszty eksploatacji pompy ciepła są naprawdę niewielkie, a to ze względu na niski pobór energii elektrycznej. Specjaliści wskazują, że rachunki za prąd w przypadku pomp ciepła są o około 2/3 mniejsze niż wydatki w przypadku ogrzewania tradycyjnym kotłem gazowym.
Wygoda – to drugie imię pompy ciepła. Dzięki niej nie trzeba martwić się o ogrzewanie budynku, konieczność uzupełnienia zapasu opału, czyszczenie urządzenia bądź też składowanie paliwa. Jedyne czynności, jakie wykonuje się przy pompie ciepła, to jej ustawienie i regulacja.