Jakich kosmetyków używać podczas kuracji przeciwtrądzikowej?

Kuracja przeciwtrądzikowa z wykorzystaniem silnych substancji aktywnych okazuje się  nierzadko jedynym ratunkiem dla problematycznej skóry. Aby jednak przyniosła pożądane efekty, powinna być wsparta odpowiednią pielęgnacją. Jak dbać o cerę i jakich kosmetyków używać podczas kuracji przeciwtrądzikowej?

Kuracja przeciwtrądzikowa – o czym warto pamiętać?

Trądzik to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie trudnych w leczeniu chorób skóry. Kiedy standardowa pielęgnacja nie pomaga, nierzadko konieczne staje się wprowadzenie celowanej kuracji, opartej na silnie działających składnikach aktywnych. Ostry przebieg trądziku może wymagać stosowania kwasu retinowego na receptę lub medykamentów doustnych – izotretynoiny, antybiotyków, a niekiedy nawet leków hormonalnych. W przeważającej części przypadków dobre efekty dają jednak ogólnodostępne preparaty do stosowania zewnętrznego – z zawartością retinoidów lub kwasów. Obecnie na rynku znajdziemy wiele profesjonalnych marek dermokosmetycznych, oferujących wysokiej jakości produkty z ich zawartością o przebadanych i sprawdzonych formułach – Dermomedica, Image Skincare, Medik8, PCA Skin to tylko niektóre z nich.

Wysokie stężenia silnie działających składników aktywnych, choć zbawienne dla skóry objętej trądzikiem, wiążą się najczęściej z jej tymczasowym przesuszeniem i uwrażliwieniem. Aby kuracja przeciwtrądzikowa przyniosła pożądane rezultaty, ważne jest więc nie tylko właściwe dobranie preparatu, lecz także wprowadzenie zmian w dotychczasowej pielęgnacji.

Jak pielęgnować cerę trądzikową w trakcie kuracji?

W trakcie kuracji przeciwtrądzikowej pielęgnacja skóry powinna skupiać się na nawilżaniu, odbudowie bariery naskórkowej oraz ochronie przeciwsłonecznej. Kompleksowe podejście do terapii pozwoli na uzyskanie pożądanych rezultatów i poprawę stanu skóry – wyciszenie trądziku oraz zminimalizowanie skutków ubocznych kuracji w postaci przesuszenia, ściągnięcia i łuszczenia się skóry, podrażnień czy rumienia.

Bogatą ofertę wysokiej jakości preparatów wspomagających lecznicze terapie oferuje m.in. wspomniana marka Image Skincare. Szerokie portfolio kosmeceutyków o udowodnionej skuteczności działania, które mogą dopełnić działanie stosowanej kuracji przeciwtrądzikowej, ma również Dermomedica – w tym dedykowane cerze trądzikowej produkty. Propozycje marki znajdziecie pod adresem: https://www.4skin.pl/sklep/marki/dermomedica/. W razie trudności przy doborze odpowiednich produktów zawsze możecie liczyć na darmową poradę kosmetologiczną na stronie 4skin.pl.

Jakich kosmetyków używać podczas kuracji przeciwtrądzikowej?

Trudno mówić o jednej, uniwersalnej pielęgnacji czy kosmetykach – wiele zależy od intensywności kuracji, oczekiwanych rezultatów i oczywiście samej skóry. Niezależnie od indywidualnego przypadku, punktem wyjścia powinna być dobrze dobrana baza pielęgnacyjna. Składają się na nią:

  • Demakijaż i oczyszczanie – czasowo uwrażliwiona skóra wymaga łagodnego traktowania. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza delikatne emulsje, balsamy, masełka czy olejki myjące.
  • Nawilżanie – o odpowiednie nawodnienie cery trądzikowej warto zadbać przy pomocy lekkiego, wodnego serum, które łatwo wkomponuje się w pielęgnację. Warto wybierać zwłaszcza te produkty, które posiadają w składzie nie tylko substancje nawilżające, ale także te o właściwościach kojących, łagodzących, przeciwzapalnych.
  • Regeneracja – osłabiona skóra wymaga wsparcia w odbudowie bariery naskórkowej. Świetnie w tej roli sprawdzą się bardziej treściwie kremy, zawierające w składzie np. ceramidy, NNKT, probiotyki i prebiotyki, wąkrotkę azjatycką, beta glukan, ektoinę czy lekkie oleje półschnące i schnące, np. z czarnuszki czy ogórecznika.
  • Ochrona przeciwsłoneczna – w przypadku skłonnej do zapychania cery trądzikowej, dobrym pomysłem może być wybór kosmetyku z filtrem, który łączy pielęgnację z wysoką fotoprotekcją. Preparaty tego typu znajdziecie m.in. w ofercie marki Dermomedica. Pozwoli to ograniczyć ilość nakładanych na skórę kosmetyków i jej niepotrzebnego obciążania – co ma znaczenie zwłaszcza w sezonie letnim. Więcej o tym, jak pielęgnować skórę latem, możecie przeczytać na https://www.4skin.pl/jak-dbac-o-cere-tradzikowa-latem/.

Warto pamiętać, że każda cera trądzikowa jest inna – ma indywidualne parametry, przez co inaczej reaguje na aplikowane preparaty. Nie bez znaczenia jest także sam okres, w jakim przeprowadzana jest kuracja.

Zostaw komentarz