Zabawki dla 4-latka – jakie będą odpowiednie?

Wiek 4 lat to już nie przelewki. Myśląc o zabawkach dla dzieci, trzeba kierować się pomysłowością – sprawdzić, w którą stronę kształtują się zainteresowania młodego człowieka, jakie są jego gusta i preferencje. Z drugiej strony rynek zabawkarski nie zostawia nas na lodzie. Kolorowe, różnorodne i pomysłowe zabawki u wielu dorosłych budzą fascynacją porównywalną z fascynacją dziecka. Wejdźmy w świat dziecięcych zabawek, żeby się przekonać, co możemy sprezentować 4-latkowi.

Naśladowanie dorosłych

Dzieci uwielbiają wchodzić w role dorosłych, ponieważ chcą uczyć się samodzielności, być niezależne i potrzebne. Nic dziwnego, że w tak młodym wieku chcą zajmować się poważnymi dorosłymi sprawami – uszyć ubranko dla lalek, pomóc przeprowadzić remont z użyciem profesjonalnych narzędzi ze swojej osobistej skrzynki, urządzić wytworną kolację w swoim zestawie kuchennym, a następnie podać ją, pamiętając o tym, gdzie położyć widelec, gdzie nóż, a gdzie łyżkę do deseru. Niektóre mają ambicje otworzenia gabinetu weterynaryjny dla biednych misi, inne zadowoli praca w kuchni, a jeszcze innych za ladą. Zabawy polegające na naśladowaniu uruchamiają wyobraźnię, są też istotnym krokiem w stronę socjalizacji dziecka, nauczenia go odpowiedzialności i pomysłowego wywiązywania się z określonych zadań.

Instrumenty

Nie chodzi o to, aby dziecko, żeby przedszkolak od razu objawił talent muzyczny i został okrzyknięty Mozartem XXI wieku. Potrącanie strun ukulele, uderzanie w bębenek czy śpiewanie do mikrofonu zmieniającego głos dostarcza mnóstwa frajdy. Dzieci szanują zdanie dorosłych, chcą się przed nimi popisywać i pokazywać, że też potrafią. Nic dziwnego, że dostając własny sprzęt muzyczny, będą cierpliwie ćwiczyć, a potem zapraszać rodziców na koncerty. Sam pomysł urządzenia koncertu odsyła nas do punktu pierwszego – naśladowanie dorosłych. W końcu trzeba przygotować ubranie, zadbać o aranżację, upewnić się, że żadna ciocia nie weszła na koncert bez biletu.

Puzzle i klocki

Z racji, że zabawki dla 4-latka powinny nie tylko dostarczać mu frajdy, ale też go rozwijać, warto, podarować coś, co będzie stymulowało jego logiczne myślenie. Na wczesnym etapie życia taką funkcję pełnią puzzle i klocki. Wymagają niemałej sprawności, cierpliwości, konsekwencji, kreatywności i koordynacji ręka-oko, ucząc współpracy, organizacji, pełnienia określonych ról, wywiązywania się z zadań, pogłębiają pamięć i myślenie przestrzenne. Atrakcyjne puzzle i klocki o różnym stopniu trudności będą świetnym prezentem dla dzieci i nie tylko.

Edukacyjne gry

Podobnie jak puzzle i klocki gry edukacyjne są świetną okazją do uczenia dzieci poprzez zabawę – spostrzegawczości, refleksu, taktyki oraz umiejętności wygrywania, a także godzenia się z przegraną. W zależności od tematu gry dziecko pozna świat leśnych zwierząt, poszerzy swoje słownictwo, zacznie się uczyć języka angielskiego, nauczy się rozumienia przestrzeni, pozna fakty dotyczące zarówno kosmosu, jak i funkcjonowania ludzkiego ciała, pomoże bobrom zbudować tamę.

Zabawki dla 4-latka

Zostaw komentarz