Biegasz? Te rzeczy musisz wiedzieć o obuwiu

Jeśli zaczynasz przygodę z bieganiem, pewnie zachodzisz w głowę, czy buty do codziennego noszenia, również sportowe, nadadzą się do biegania? Rozwiejmy wszystkie wątpliwości.

Buty do biegania – dlaczego warto je kupić

Wiele sklepów sportowych oferuje szereg damskich i męskich butów do biegania, a także do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, takich jak tenis czy koszykówka. Oferta rynku, zróżnicowana i bogata, musi trafiać do potrzeb konsumentów, którzy są coraz bardziej świadomi, jak istotne jest odpowiednie skompletowanie sprzętu i odzieży, zanim zabierzemy się za uprawianie konkretnego sportu. Nie inaczej jest z butami do biegania.

Czy w sneakersach można biegać?

Sneakersy są butami sportowymi, jednak jeśli zaczniesz w nich biegać, z czasem zaczniesz szukać lepszej alternatywy. Dlaczego? Sneakersy są butami przeznaczonymi do spacerów. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nasza stopa inaczej zachowuje się podczas biegu, inaczej podczas chodu. Zauważmy, jak masywna jest ta część podeszwy, która chroni piętę. Ma to związek ze sposobem stawiania kroków. Najpierw kładziemy ciężar ciała na pięcie, w efekcie obciąża się nasza kostka. Sneakersy mają za zadanie amortyzować, czyli odciążać nasze kości, stawy, wiązała i mięśnie. Niestety na dłuższą metę nie nadają się do biegania.

Zalety butów do biegania

Buty do biegania posiadają nie tylko wysokie stopień amortyzacji. Są one sprofilowane specjalnie z myślą o użytkowniku aktywnie uprawiającym biegi. Warto zwrócić uwagę na podeszwę butów do biegania – w zależności od bieżnika będzie ona przydatna podczas wypraw terenowych. W przypadku butów do biegania po płaskiej, niewymagającej powierzchni w mieście, buty powinny mieć grubą podeszwę o gładszej podeszwie. Jeśli planujemy biegać po leśnych duktach lub ścieżkach przebiegających wzdłuż łąk, warto postawić na modele z bardziej agresywnym bieżnikiem, który zapewni lepszą przyczepność, a więc i stabilność, bezpieczeństwo i pewność siebie.

Jaki wybrać numer?

Kolejną rzeczą, która odróżnia buty sportowe do chodzenia na co dzień od profesjonalnych butów do biegania, jest rozmiar. Buty do chodzenia muszą odpowiadać naszemu rozmiarowi stopy, do biegania zaś powinny być o rozmiar większe. Skąd ta różnica? Biegnąc, nasze stopy mogą wykazywać tendencje do pęcznienia, a co za tym idzie, w dopasowanych butach zacznie im być ciasno. Obtarcia, odciski i bąble mogą skutkować nie tylko tygodniem przerwy od biegania, ale też zniechęcić początkującego do dalszych prób. Centymetr w zapasie między palcami a butem powinien wystarczyć.

Rodzaj stopy

Ostatnim kryterium decydującym o wyborze butów jest rodzaj stopy. Wyróżniamy podział na stopę z pronacją (stopa podczas wysiłku odchyla się do wewnątrz), supinacyjną (do zewnątrz i neutralną. Buty sportowe do biegania dla każdego z typów będą się różniły amortyzacją. Na przykład stopa pronacyjna potrzebuje butów ze znajdującymi się po wewnętrznej stronie wstawkami stabilizującymi. Na szczęście producenci informują, dla jakiej stopy dana para butów jest przeznaczona.

2 komentarze

  • 1 rok ago

    Kiedyś dużo biegałam, ale kiedy przyszły kontuzje trzeba było zrezygnować. Teraz jestem fanką jogi i też jest super! Ruch to jest to 🙂

  • 4 miesiące ago

    Świetny wpis, dzieki!

Zostaw komentarz