Kupujesz mieszkanie? Nie zapomnij o tych sprawach

Zakup własnego mieszkania to zawsze duży wydatek. Trzeba nie tylko zapłacić poprzedniemu właścicielowi czy deweloperowi, ale także ponieść inne koszty, jak np. opłacić notariusza, podatek, opłaty sądowe lub inne np. związane z kredytem. O czym warto pamiętać, kupując wymarzone lokum? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Koszty zakupu mieszkania – rynek wtórny a rynek pierwotny

To, jakie koszty będziesz musiał ponieść w związku z zakupem wymarzonego mieszkania, będzie zależało od tego, czy nabywasz nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki musisz opłacić podatek PCC oraz koszty ewentualnego remontu, natomiast kupując lokum od dewelopera, konieczne będzie opłacenie podatku VAT i wykonanie wykończenia mieszkania od podstaw. Koszt notariusza będzie zależał od wartości lokalu. Jeśli kupujesz nieruchomość na kredyt, będziesz musiał też ponieść koszty większe niż w przypadku zakupu za gotówkę. Z jakimi dodatkowymi kosztami jeszcze się trzeba liczyć, kupując mieszkanie?

  • Podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu wpisu do hipoteki;
  • Odpis z księgi wieczystej;
  • Zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości finansowych (dotyczy przedsiębiorców);
  • Odpis aktu notarialnego;
  • Opłata sądowa;
  • Założenie księgi wieczystej;
  • Koszty kredytu hipotecznego;
  • Polisa mieszkaniowa (do kredytu hipotecznego obowiązkowa, bez kredytu obligatoryjna).

Zakup mieszkania na kredyt jest związany z koniecznością zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji, która nie zawsze jest bezpłatna, dlatego też koszt zakupu takiej nieruchomości będzie większy. Musisz także obowiązkowo wykupić polisę ubezpieczeniową nieruchomości. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla banku przed ewentualnymi stratami finansowymi i nie da się tego pominąć.

Ubezpieczenie nieruchomości – dlaczego warto?

Choć ubezpieczenie nieruchomości nie jest obowiązkowe, gdy kupujesz mieszkanie, nie wspomagając się kredytem hipotecznym, to zdecydowanie warto je wykupić. Dzięki posiadaniu polisy z dodatkowymi rozszerzeniami nie musisz się martwić, że w razie wielu zdarzeń losowych zostaniesz bez pomocy. Co ważne, możesz otrzymać nie tylko wsparcie finansowe, które pozwoli naprawić powstałe szkody, ale uzyskasz także np. pomoc fachowców, m.in. hydraulika czy elektryka. Znalezienie idealnej polisy wcale nie musi być trudne, wystarczy skorzystać z porównywarki cen ubezpieczeń, jeśli nie wiesz, gdzie ubezpieczyć nieruchomość (sprawdź ranking). Szybko otrzymasz zestawienie ofert z różnych towarzystw ubezpieczeniowych, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji. Bez zbędnego chodzenia od siedziby do siedziby firmy i marnowania czasu na zbieranie ofert. Niekiedy za tą samą cenę, możesz znaleźć polisę, która obejmuje o wiele szerszy zakres ochrony. 

W jakich sytuacjach może się przydać ubezpieczenie mieszkania?

Nie ma jednej standardowej listy sytuacji, w których otrzymasz pomoc. W zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej mogą się one różnić. Najczęściej możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku zalania przez sąsiada, włamania z kradzieżą, stłuczenia np. okien, przepięcia instalacji elektrycznej. Istotne jest także, że nie tylko powierzchnia mieszkania może być ubezpieczona czy znajdujące się w niej sprzęty np. RTV I AGD, ale także np. meble ogrodowe, które znajdują się w ogrodzie lub na tarasie. Dzięki dostępnym rozszerzeniom można ubezpieczyć nawet tzw. ruchomości domowe, jak np. hulajnogę elektryczną, z której korzystasz poza mieszkaniem. Pamiętaj jednak, by zanim podpiszesz umowę, zapoznać się ze szczegółami oferty i wymienionymi w niej tzw. wyłączeniami, czyli sytuacjami, w których wypłata ubezpieczenia nie będzie możliwa. Zakup polisy, choć jest niewątpliwie dodatkowym obciążeniem finansowym (https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/koszty-przy-zakupie-mieszkania), może uchronić Cię przed znacznie większymi wydatkami, związanym z ewentualnymi naprawami szkód, które powstały w wyniku działań osób trzecich czy sił natury.

Zostaw komentarz