Zanim omówimy modne fasony, porozmawiajmy o tkaninach. Zaglądając do sekcji ubrania damskie Tchibo pojawia się możliwość wybrania odpowiadającego wam materiału. A ten ma szczególne znaczenie, bo im bardziej szlachetny i naturalny, tym bardziej wygodny w noszeniu. Jesienią komfort jest szczególnie ważny, bo wybieramy najczęściej kilka warstw odzieży na raz. Jej jakość zadecyduje o tym, czy skóra będzie miała szansę oddychać.
Zdjęcie: tchibo.pl
Co szczególnie polecamy?
- Bawełna
To tkanina o wszechstronnych właściwościach. W przeciwieństwie do sztucznych włókien, bawełniany sweter będzie przewiewny, bo materiał nie tylko przepuszcza powietrze, ale również odprowadza wilgoć z ciała. Poza tym, bawełna dobrze znosi pranie, nie rozciąga się i jest przyjemna w dotyku.
- Wełna
Wełniane swetry są cudowne! Często wykonuje się je w grubym splocie, co od razu przywodzi na myśl ciepłą i otulającą tkaninę, idealną na chłodny wieczór. Wełna utrudnia wchłanianie wilgoci z zewnątrz, jest przewiewna, bardzo trwała, przyjemna dla skóry, w chłodnych temperaturach będzie miło ogrzewać, ale gdy temperatura nagle wzrośnie, nie poczujecie, że jest wam strasznie gorąco (wełna ma właściwości termoizolacyjne: latem chłodzi, zimą grzeje).
- Wiskoza
Jest włóknem sztucznym, ale pozyskiwanym z naturalnych surowców. Świetnie przepuszcza powietrze, jest przyjemna w dotyku, dobrze chłonie wilgoć, jest też miękka i elastyczna.
- Len
Lniane swetry są mniej popularne, ale warto mieć je w szafie. Nie tylko świetnie wyglądają, ale sam materiał to tkanina wyjątkowo przyjazna dla skóry i dla środowiska. Len jest antyalergiczny, odporny na uszkodzenia, przewiewny, nie uczula, jest również miękki i elegancko się prezentuje.
- Kaszmir
To jeden z najlepszych materiałów na swetry. Dlaczego? Jest wyjątkowo ciepły, a jednocześnie cienki. Jak większość naturalnych tkanin wykazuje właściwości termoregulacyjne, a dodatkowo jest delikatny i aksamitny w dotyku, nie gryzie i po prostu świetnie nosi się na co dzień.
Pozostaje pytanie: czy sztuczne tkaniny należy całkowicie wykluczyć? Nie, pod warunkiem, że wybierzecie swetry z dobrego źródła. Sprawdzona marka to gwarancja jakości, także w przypadku na przykład poliestru czy akrylu. Warto również zwrócić uwagę na mieszanki tkanin.
Sweter do każdej stylizacji i na większe okazje
Jesienne swetry nie muszą kojarzyć się wyłącznie ze stylizacjami „na cebulkę“. Krótkie swetry (także z krótkim rękawem!) będą pasować do spodni, spódnic, a nawet sukienek. Jeżeli zależy nam na czymś eleganckim, a jednocześnie uniwersalnym, stawiajmy na cienkie i delikatne materiały, jak wiskoza, bawełna czy kaszmir. Taki sweter z powodzeniem może zastąpić bluzkę w bardziej eleganckiej stylizacji, nawet w połączeniu ze spódnicą ołówkową. Nada się również do materiałowych spodni, ale równie dobrze sprawdzi się w zestawieniu z dżinsami.
Jeżeli kochacie jesienne stylizacje, nawiązujące do miękkich i ciepłych tkanin, w waszej garderobie nie może zabraknąć swetrów o grubym splocie. Doskonale ogrzeją was w chłodne wieczory i skomponują z luźniejszą stylizacją.
Zdjęcie: tchibo.pl
A gdy zrobi się naprawdę chłodno, na pewno chętni sięgniecie po tradycyjny golf. Pamiętajcie, że ten fason doskonale łączy się z marynarką! Możecie więc śmiało przełamywać schematy i wymyślać unikalne stylówki.
Z czym łączyć swetry, by nie było nudno?
Jesienne stylizacje dają ogromne pole do popisu. Można powiedzieć, że trudno tu przekombinować i nawet duża liczba elementów ma szansę znakomicie ze sobą korespondować. Jesienią możecie postawić na botki, kozaki, mokasyny lub obuwie sportowe.
Ciepłe spódnice w stylu boho szczególnie dobrze łączą się ze swetrami. Podobnie, jak ramoneski, skórzane kurtki, dzianinowe marynarki, płaszcze i szale. Nakrycia głowy? Jak najbardziej! Zwłaszcza czapki i kapelusze, ale modne od kilku sezonów opaski również spełnią swoją rolę.
Dopieszczeniem całości będą dodatki. Do swetrów idealnie pasuje ciężka biżuteria, długie naszyjniki, kolczyki i bransoletki. Strzałem w dziesiątkę będą również duże torby i plecaki.
Jak dobierać kolory swetrów?
Jeżeli lubicie odważną kolorystykę, to nie wahajcie się stawiać na ulubione barwy – jesienią można niemal wszystko! Jednak komponując szafę modułową i ubierając się na cebulę, najlepiej sprawdzą się stonowane, uniwersalne kolory: brązy, rudości, biel. Dzięki temu z jednym swetrem stworzycie kilka stylizacji: do pracy, na randkę, na co dzień. Nie bójcie się wzorów! Cały czas pozostają w modzie.
Ile mieć swetrów w szafie?
To pytanie pozostawimy otwarte. Na pewno do stylizacji przyda się jeden krótki, cienki sweter, idealny do spódnic i spodni, jeden długi, o grubym splocie, jeden golf i jeden kardigan, który możemy zarzucić na ramiona w dowolnym momencie. Jesienią liczy się praktyczność i wygoda, dlatego stawiajmy nie na ilość, ale jakość.
*artykuł sponsorowany
Dobry skład to podstawa. 🙂 Bawi mnie, jak w sieciówkach widzę akrylowy sweter za stówę.
Niestety, swetry w tym roku trzeba było wyjąć zbyt wcześnie 🙁 liczę jeszcze na powrót złotej jesieni!
Ani się nie obejrzałem a tu już jesień 😀 Widziałem fajny wpis w jesiennych tematach na https://bejeans.pl/
Przydatna informacja. Cieplego swetra musi mieć każdy