Czysty pies i czysty dom, czyli jak poradzić sobie z linieniem psa

Każdy właściciel psa wie, jak trudne jest utrzymanie czystości w domu, w którym mieszka ukochany czworonóg. Jest to szczególnie uciążliwe w przejściowych porach roku, czyli wiosną i jesienią. Wtedy to bowiem pies zmienia okrywę włosową dostosowując się do zmieniającej się pogody. Co zatem zrobić, by proces wymiany sierści był krótszy i mniej uciążliwy i jak poradzić sobie z linieniem psa? Oto kilka punktów, które mogą okazać się pomocne.

Różne psy – różne rodzaje sierści

Prawidłowa higiena psa to bardzo ważna sprawa. Nieodzownym jej elementem jest również dbanie o sierść pupila. Każdy pies jest inny, oznacza to, że poszczególne gatunki różnić się będą między sobą również rodzajem sierści. Planując pielęgnacje czworonoga koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę, dzięki temu wprowadzone zabiegi będą bardziej efektywne i skuteczne.

Pies w zależności od rasy może wymagać czesania grzebieniem, szczotką, trymowania, a nawet strzyżenia. I tak, właścicielom pudli będzie potrzebna maszynka do strzyżenia psów, właścicielom sznaucerów przyda się trymer, a labradorów – porządna szczotka do regularnego szczotkowania.

Jeśli nie ma się pewności, jaki rodzaj pielęgnacji wybrać, warto podpytać specjalistów – weterynarzy lub pracowników sklepów zoologicznych. Udzielą oni profesjonalnej porady, dzięki czemu łatwo dobierze się metodę, która w efekcie pomoże nam „okiełznać” cały proces linienia.

Jak poradzić sobie z linieniem psa?

Przede wszystkim warto regularnie czesać psa, dzięki temu usunie się zbędną, martwą sierść. Dobrze jest od początku przyzwyczajać czworonoga do czesania i sprawić, by cały proces był spokojny oraz relaksujący. Dzięki temu stanie się to miłym rytuałem zarówno dla psa jak i właściciela.

Odpowiednia suplementacja

W okiełznaniu wypadającej sierści pomóc może także odpowiednia suplementacja. Dzięki prawidłowo dobranym składnikom włos nie tylko będzie zdrowszy i mocniejszy ale też urośnie szybciej. W okresach linienia warto podawać kwasy tłuszczowe omega 6 i 3. Koniecznie jednak pamiętać należy, że nawet najlepsza suplementacja nie będzie skuteczna, jeśli preparat nie będzie podawany regularnie.

Sprzątanie domu

W kwestii sprzątania domu, niestety, żadnych cudów nie ma. Posiadając psa trzeba zaakceptować, że odkurzacz będzie częściej uruchamiany. Dlatego warto rozważyć modele ze szczotkami specjalnie przystosowanymi do zbierania psiej sierści z dywanów. Dobrze też wyposażyć się w rolki samoprzylepne, przydatne na przykład do czyszczenia ubrań. Koniecznie też trzeba pamiętać o dobrym nastawieniu, przecież właśnie za psie futro (między innymi) tak kochamy nasze czworonogi. Warto, za przykładem psich miłośników, podejść do kwestii linienia z dystansem i humorem. Są bowiem tacy, dla których zmiana sierści u psów jest niezłą okazją do śmiechu i zabawy.Czysty pies i czysty dom, czyli jak poradzić sobie z linieniem psa

4 komentarze

 • 3 lata ago

  Kochany psiak. 🙂

 • 3 lata ago

  Jest trochę dodatkowej pracy, ale czego się nie zrobi dla ukochanego… psiaka 🙂

 • haha
  3 lata ago

  przydatny wpis

 • 1 rok ago

  Dom z psem nigdy nie będzie tak czysty jak może być dom bez psa, ale nigdy też nie będzie w nim tyle miłości.

Zostaw komentarz