Jak zachować dobry wzrok u dziecka? 6 skutecznych porad

Wady wzroku zazwyczaj kojarzą się nam z osobami w wieku podeszłym. Jednakże to przekonanie już dawno ma niewiele wspólnego z prawdą. Wady wzroku, a przede wszystkim krótkowzroczność, są coraz częściej diagnozowane u dzieci i młodzieży. Jak pokazują dane pochodzące z Azji, nawet 95% studentów z Japonii czy Chin to osoby z wadą wzroku. Niestety również Europejscy uczniowie zaczynają doganiać swoich kolegów. Zatem, jak zadbać o wzrok u swojego dziecka? Poznaj 6 skutecznych porad!

Relaks nie tylko przed ekranem!

Niewątpliwie rosnąca częstotliwość występowania wad wzroku jest związana z coraz częstszym i powszechniejszym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii. Nasze pociechy dzisiaj mają dostęp do szeregu rozrywek, a większość z nich angażuje pracę oczu i spoglądanie w ekran przez długie godziny.

Chcąc zadbać o wzrok swojego dziecka, należy zaangażować je w alternatywne formy zabawy. Warto pokazać inne sposoby na odpoczynek. Spacer czy zabawa na świeżym powietrzu nadal mogą być fajne! Jako rodzic zadbaj o to, aby spędzać czas aktywnie. Dawanie dobrego przykładu to podstawa!

Jak zachować dobry wzrok u dziecka

Odpowiednie warunki do nauki

Odpoczynek na świeżym powietrzu jest bardzo ważny. Jednakże, niemniejsze znaczenie mają warunki, w jakich dziecko się uczy i zdobywa wiedzę. Bez względu na to, czy dom jest miejscem dla zdalnych lekcji, czy tylko odrabiania prac domowych, należy zadbać o właściwe warunki do pracy.

Wśród podstawowych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę, jest odpowiednie oświetlenie. Pamiętaj, że w pomieszczeniu, w którym uczy się dziecko, ważne jest nie tylko światło górne, ale także to, które stoi na stole lub biurku i oświetla czytaną stronę. Ważne jest, aby światło zostało zlokalizowane po przeciwnej stronie niż pisząca ręka. Dzięki temu dziecko nie będzie zasłaniało sobie światła. Pamiętaj, aby ustawić lampkę tak, aby nie raziła dziecka w oczy, a światło było skierowane na książkę lub zeszyt.

Odpowiednio zbilansowana dieta

W kontekście zdrowych oczu ważną rolę odgrywa także dieta. Najważniejsze znaczenie mają substancje antyoksydacyjne takie jak luteina i zeaksantyna obecne w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach. Substancje te cechują się unikalną zdolnością do neutralizowania wolnych rodników tlenowych i spowolnienia starzenia się komórek.

Dla zdrowych oczu ważne jest także spożycie kwasów omega – 3, które znajdziesz przede wszystkim w tłustych rybach morskich takich jak łosoś, śledź czy pstrąg. Obecność tych tłuszczów w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób plamki żółtej oka. Jak wskazują Eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, ryby morskie powinny pojawić się w jadłospisie naszych pociech co najmniej 1 – 2 razy w tygodniu.

Zdrowe nawyki

Niewątpliwie nauka z domu czy zdalne studia nie pomagają w zachowaniu zdrowych i sprawnych oczu. Dzisiejsi uczniowie są zmuszeni, aby korzystać z komputera nierzadko przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Zatem, jeśli Twoje dziecko musi uczyć się przez internet, naucz je zdrowych nawyków! Przypomnij, że przerwy podczas zdalnych lekcji powinny być także przerwą od patrzenia w ekran. Pomiędzy zajęciami dziecko nie powinno sięgać po telefon czy tablet. W tym czasie ważny jest odpoczynek bez sprzętów elektronicznych.

Regularne kontrole u specjalisty

Zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami, dzieci uczęszczające do szkoły powinny mieć możliwość skorzystać z bilansów zdrowotnych. Jednym z kluczowych elementów badań bilansowych są właśnie badania wzroku. Zwyczajowo przeprowadza się je po ukończeniu 2, 4 i 6 roku życia, a także u starszych dzieci w wieku 13 i następnie 16 – 17 lat. Warto zadbać o to, aby nasze dziecko nie ominęło badań bilansowych. Warto dodatkowo skontrolować dokładnie wzrok. . Dobrego i doświadczonego specjalistę znajdziesz tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

Nie bagatelizuj objawów

Jeśli Twoje dziecko narzeka na ból głowy lub fakt, że nie widzi tego, co jest napisane na tablicy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! Nawet jeśli wynik poprzednich badań bilansowych był prawidłowy, nie świadczy to o tym, że wada wzroku nie może się rozwinąć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o wzrok swojego dziecka, przeczytaj ten artykuł. Pomocna może być także rozmowa z pielęgniarką szkolną lub lekarzem rodzinnym.

Troska o wzrok naszej pociechy jest bardzo ważna. Prawidłowo działający narząd wzroku umożliwia dzieciom nie tylko właściwy wzrost i rozwój, ale także naukę i osiąganie sukcesów. Pamiętajmy, aby już od pierwszych lat edukacji starać się wdrożyć zdrowe nawyki. Zadbajmy o dietę dziecka, która powinna być zasobna w antyoksydanty i zdrowe tłuszcze. Przestrzegajmy także zaleconych badań kontrolnych. Wszystko to pozwoli naszym dzieciom cieszyć się sprawnym wzrokiem na długie lata!

Bibliografia

 • J. Jaczewska – Schuetz i wsp. Mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja w żywieniu dzieci i młodzieży. Praktyczne wskazówki. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dostęp online 22.10.2021.
 • A. Głowacka i B. Miśkowiak. Badania przesiewowe wzroku – przegląd piśmiennictwa. Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 663-66.
 • Medycyna praktyczna. 2,5 mld krótkowidzów na świecie w 2020 r. Informacja prasowa z 31.12.2018
 • Z. Owczarek. Stworzenie modelu / wytycznych przesiewowych badań wzroku dla dzieci w wieku przedszkolnym. Optyka 2020; 4:40 – 42.
 • Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 r. poz. 1078).

3 komentarze

 • 2 lata ago

  Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za zdrowy rozwój naszych dzieciaczków. Musimy pilnować, aby wypracowały sobie zdrowe nawyki. Szczególnie w dzisiejszych czasach ważny jest ten odpoczynek od ekranów 🙂

 • 2 lata ago

  Bywa trudno ale mozna sobie poradzić

 • 1 rok ago

  Kluczowe jest też zadbanie o solidne oświetlenie i do zabawy, i nauki

Zostaw komentarz