Co się bardziej opłaca – last minute czy first minute?

Choć do sezonu urlopowego zostało jeszcze trochę czasu, to wielu z nas już planuje letnie eskapady… Morze czy góry? Turcja czy Grecja? Opcja all inclusive czy budżetowe wczasy z dojazdem własnym? Pytań jest mnóstwo, a jednym z najważniejszych jest to, czy zdecydować się na zakup wakacji first minute czy last minute.

Na początek ważna, aczkolwiek nie do końca dobra wiadomość – branżowe organizacje turystyczne i eksperci zgodnie twierdzą, że za wakacje 2023 trzeba będzie zapłacić więcej niż w poprzednich latach, i to nawet o 15-30%. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze – niepewność gospodarcza związana z sytuacją za naszą wschodnią granicą, czyli wciąż trwającą wojną na Ukrainie.

Po drugie – koszt wakacji wywindują ciągle rosnące ceny paliw, także lotniczych, co ma wpływ na ceny transportu. Po trzecie – cała Europa zmaga się z inflacją na poziomach niewidzianych od dziesięcioleci. Dynamicznie rosną ceny żywności, usług (w tym także ubezpieczenia) i właściwie wszystkiego, co ma związek z podróżowaniem.

Czynniki te powodują, że koszty wakacyjnego wypoczynku, zwłaszcza zagranicznego, w tym roku nie będą niskie. Nie oznacza to oczywiście, że z urlopu trzeba rezygnować. Umiejętne zaplanowanie wyjazdu cały czas pozwala bowiem znaleźć oferty, dzięki którym można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Na ostateczny koszt wakacji ma wpływ wiele czynników – destynacja (urlop w Turcji, Grecji czy Bułgarii będzie tańszy niż wypoczynek w Hiszpanii albo we Włoszech), rodzaj transportu (samolot, autokar, dojazd własny), wybrane wyżywienie (śniadania, dwa posiłki, opcja all inclusive) oraz kategoria hotelu. Warto jednak pamiętać, że o cenie wyjazdu może również przesądzać to, w jakim terminie go zarezerwujemy.

Last minute – szybki wyjazd dla osób bez zobowiązań

Jeszcze niedawno najbardziej oszczędnościową opcją były wakacje last-minute, czyli kupowane na kilkanaście, czasem nawet kilka dni przed wylotem (chociaż dostępne bywają także oferty z terminem wylotu następnego dnia). Biuro podróży, chcąc sprzedać ostatnie wolne miejsca na danym turnusie, jest niekiedy skłonne obniżyć cenę nawet o połowę, co pozwala oczywiście na ogromne oszczędności.

I choć oferty tego typu są spotykane także obecnie, to jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zazwyczaj korzystają z nich osoby o elastycznym czasie pracy, które mogą pozwolić sobie na spontaniczny wyjazd, bez szczegółowego planowania, z przygotowaniami ograniczającymi się do spakowania walizki. W przypadku młodych ludzi, bez dzieci, na pewno jest to atrakcyjne i godne zastanowienia – jeśli jednak w grę wchodzi wyjazd z potomstwem, last minute bywa dla rodziców po prostu nie do przeskoczenia pod względem organizacyjnym.

First minute – planowanie pozwala zaoszczędzić

Odwrotnością last minute są oferty first minute, czyli takie będące w sprzedaży z dużym wyprzedzeniem, nawet kilkumiesięcznym. Najczęściej pojawiają się w biurach podróży jesienią i zimą, a dotyczą – kolejnego lata. Również oferty first minute pozwalają wyjechać na wakacje w dobrej cenie. Najczęściej decydują się na nie osoby o sztywnym, ustalonym z góry w firmie planie urlopowym – mają one pewność, że otrzymają wolne w danym terminie i mogą planować wypoczynek w tych właśnie ramach czasowych. Z reguły (nie licząc oczywiście wypadków losowych) tacy klienci nie odwołują wyjazdów, więc touroperatorzy przygotowują dla nich naprawdę ciekawe oferty – wysokie rabaty albo opcję ultra all inclusive w cenie „zwykłego” all inclusive.

W tym roku należy pamiętać jeszcze o wspomnianych już kwestiach inflacji, cen paliw itp. Eksperci twierdzą bowiem, że właśnie z tego powodu biura podróży nie zaoferują opcji last minute tak atrakcyjnych jak w poprzednich sezonach cenach, a najlepszym sposobem na zaoszczędzenie mogą być jednak wczasy first minute z dodatkową gwarancją niezmienności ceny dostępną u największych touroperatorów.

Szukając najlepszych ofert wakacji – czy to last minute, czy first minute – warto też korzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak np. portal turystyczny Fostertravel. Jest to bardzo bogata, stale aktualizowana baza hoteli, wycieczek i wakacji w Polsce oraz poza jej granicami. Wpisując w wyszukiwarkę podstawowe dane planowanego wyjazdu (data, kierunek, miejsce wylotu) można znaleźć propozycje wakacji z różnych biur podróży, z uwzględnieniem naszych indywidualnych upodobań. Warto korzystać z takich przydatnych narzędzi – każda zaoszczędzona na urlopie kwota pozwala przecież… wyjechać na kolejne wakacje!

1 komentarz

  • 1 rok ago

    Zimą ciągle chodzę po górach, dlatego na lato planuję ciepłe kraje. Już nie mogę się doczekać leżenia na słońcu 🙂

Zostaw komentarz