Walory smakowe naturalnego miodu
Miód można oczywiście spożywać jako samodzielny, wyjadany łyżeczką przysmak (zadbaj jednak, aby była drewniana – taka nie zmieni jego smaku), jednak wspaniale sprawdzi się również jako dodatek. Wiele babć korzysta jeszcze z przepisów na ciasta opierające się na miodzie, popularne jest również smarowanie nim kanapek – na przykład z twarogiem. Często też jego dostępność prowokuje do posłodzenia nim herbaty lub kawy – miód podarowany na Dzień Babci pozwoli jej skorzystać z tego zdrowszego zamiennika cukru.
Wpływ miodu na zdrowie
Jedną z niekwestionowanych zalet miodu jest jego pozytywny wpływ na zdrowie, co jest szczególnie ważne w wieku babci. Wybierając go na prezent przemycasz dla niej poza witaminą C serię witamin z grupy B. Dodatkowo przekazujesz pierwiastki chemiczne, w tym potas, magnez, wapń, czy fosfor, ważne z punktu widzenia układu nerwowego oraz kostnego. Pszczele wyroby są antybiotykami – oszczędź babci chorowania w tej zimowej porze!
Jak zapakować miód na Dzień Babci?
Dobrze wybrać miód powszechnie lubiany – taki jak wielokwiatowy. Słoiczek nie może być zbyt duży – straciłby wtedy mnóstwo uroku i nie wyglądałby jak prezent od wnuczka. Powinien zawierać bilecik z dedykacją, aby babcia miała pewność, że został przyniesiony specjalnie dla niej. Warto zadbać o to, aby miał również dodatkowe ozdoby i nie wymagał osobnego pakowania – na przykład ten z oferty https://psdziekuje.pl/podziekowania-prezenty-upominki-dzien-babci-dzien-dziadka-miodki pokryty został przywodzącą na myśl babcine konfitury szmatką i przewiązany kokardą.
Miód – ważny też dla środowiska
Wybrałeś miód dla babci z powodów sentymentalnych, jednak to nie wszystko, co ten produkt ma do zaoferowania. Sięgając po niego, przyczyniasz się do ochrony łąk i lasów – siedlisk roślin kwitnących, dzięki którym możliwa jest produkcja miodu przez pszczoły. Ochrona ekosystemów i słodki dar na święto? Z miodem dla babci wszystko jest możliwe!