Jak wybrać idealny ekspres do kawy?

Jaki powinien być idealny ekspres do kawy? Odpowiedź na to pytanie w przypadku każdego kupującego będzie prawdopodobnie brzmiała inaczej. Jednym zależy przede wszystkim na prostym i niezawodnym działaniu, inni chcą mieć do wyboru szeroki wybór kawy. Ekspresy różnią się także funkcjonalnościami, konstrukcją i estetyką. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto zdobyć pewną wiedzę na temat niektórych czynników, takich jak preferowane metody parzenia, jakość komponentów, trwałość i design ekspresu. Zrozumienie tych elementów pomoże nam podjąć świadomą decyzję, aby nasz ekspres do kawy nie tylko spełniał oczekiwania, ale również pozostawał funkcjonalny przez długi czas użytkowania.

1. Ekspres do kawy – rodzaje

2. Trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując ekspresy do kawy

3. Młynek – ważna rzecz

Aromatyczne espresso macchiato? A może łagodne cappuccino czy latte macchiato? Powodów, by zdecydować się zakup własnego ekspresu do kawy, jest przynajmniej tyle, ile wariantów ma smak kawy przygotowanej samodzielnie. Nie kieruj się jednak wyłącznie wariantami napojów. Współczesny ekspres do kawy powinien być niezawodny pod wieloma względami.

Ekspres do kawy – rodzaje

Przeglądając sklepowe oferty, możesz natrafić na ekspresy do kawy różnego typu. Poznajmy najważniejsze z nich bliżej.

  • Ekspresy ciśnieniowe: ekspresy kolbowe i ekspresy automatyczne

Pierwszą opcją, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest ekspres ciśnieniowy, który można dodatkowo podzielić na jeszcze dwa typy. Jak sama nazwa wskazuje, ekspres do kawy ciśnieniowy przygotowuje napój wskutek kontaktu zmielonych ziaren z gorącą wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Im krótszy kontakt z wodą, tym łagodniejszy będzie smak kawy.

  • Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy, zwany również ręcznym lub mechanicznym, jest łatwy w obsłudze. Wystarczy umieścić zmieloną kawę w kolbie, a następnie zamocować ją w urządzeniu. Ilość kawy, którą możemy umieścić, zależy od głębokości sitka. Kolbowe ekspresy zazwyczaj umożliwiają przygotowanie jednej lub dwóch filiżanek kawy jednorazowo. W przypadku konieczności parzenia większej ilości, opróżnienie kolby może okazać się uciążliwe.

  • Ekspres automatyczny

Ciśnieniowy ekspres automatyczny maksymalnie automatyzuje proces parzenia kawy. Wystarczy zaprogramować określone parametry, takie jak regulacja mocy kawy czy grubość ziaren), aby w kilka chwil powstał napój idealny. To wybór dla osób, które nie mają zacięcia baristycznego, a liczy się dla nich przede wszystkim aromatyczna kawa.

  • Ekspres kapsułkowy

Ekspresy kapsułkowe stanowią doskonałą propozycję dla osób, które cenią sobie prostotę. Wystarczy umieścić kapsułkę w urządzeniu i nacisnąć przycisk “start”, aby w krótkim czasie delektować się aromatyczną kawą. Bogactwo dostępnych na rynku smaków i rodzajów kapsułek otwiera szerokie możliwości eksploracji i odkrywania nowych smakowych doznań.

Trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując ekspresy do kawy

Na jakie parametry ekspresu należy zwrócić uwagę przede wszystkim?

  • Moc ekspresu

To od niej zależy, jak długo będziemy musieli czekać na pierwszą filiżankę kawy. Im niższa moc, tym dłużej to potrwa.

  • Ciśnienie

Na ten parametr powinny spojrzeć osoby wybierające ekspres ciśnieniowy. Od wysokości ciśnienia zależy między innymi rodzaj przygotowywanych kaw.

  • System spieniania mleka

Kolejną kwestią do rozważenia jest system spieniania mleka. Możesz wybrać podstawową dmuchawę powietrza spieniającą mleko lub integralny z ekspresem system.

Młynek – ważna rzecz

W przypadku wyboru ekspresu z wbudowanym młynkiem, konieczne jest również zastanowienie się nad typem tego młynka. Najczęściej spotyka się młynki udarowe lub żarowe.

Młynki udarowe, przypominające końcówkę blendera ręcznego, posiadają prostą konstrukcję. Ich wirujące ostrze ze stali rozbija i mieli ziarna kawy, działając bardzo szybko. Jednakże, w trakcie tego procesu generuje się wysoka temperatura, co może wpłynąć na ostateczny smak kawy, nadając mu lekko gorzki posmak, co może być niektórym osobom nieodpowiednie.

Natomiast młynki żarowe mielą kawę za pomocą dwóch blisko ustawionych walców z metalu, miażdżąc ziarna, zamiast je rozbijać. Ten sposób mielenia pozytywnie wpływa na smak kawy. Niemniej jednak, młynki żarowe są uważane za bardziej podatne na awarie w porównaniu do swoich udarowych odpowiedników. Aby zminimalizować ryzyko usterki, regulację odległości między żarnami zaleca się przeprowadzać tylko wtedy, gdy ekspres jest wyłączony.

Podsumowanie

Oczywiście, powyższe rozważania nie wyczerpują wszystkich aspektów, jakie warto wziąć pod uwagę, wybierając ekspres do kawy. Warto zwrócić uwagę także na zaprogramowane rodzaje napojów, sposoby regulacji intensywności naparu czy stopnia skomplikowania obsługi.

*artykuł sponsorowany 

Jak wybrać idealny ekspres do kawy?

Zostaw komentarz