Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów

Jeszcze do niedawna kobiecy okres był tematem tabu. Młode dziewczyny wstydziły się kupować podpaski, a mężowie nawet nie chcieli słyszeć o takich sprawunkach dla swoich partnerek. Na szczęście świadomość społeczna w temacie menstruacji zmieniła się bardzo. Dzisiaj coraz więcej kobiet wybiera kubeczek menstruacyjny czyli alternatywę dla podpasek i tamponów. Czym są i jak ich używać? Sprawdź!

Czym charakteryzują się kubeczki menstruacyjne?

Kubeczki menstruacyjne to ekologiczne środki higieny. Przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Wykonane z hipoalergicznego materiału. Są bezpieczne w użyciu i nie zawierają toksycznych substancji, które mogłyby przenikać do organizmu. Kubeczki nie wywołują też podrażnień skóry. Mają kształt kielichów z niedużym lejkiem i bardzo łatwo z nich korzystać. Wystarczy zwinąć je w rulonik lub złożyć na pół i umieścić w pochwie.

Kubeczki są miękkie, elastyczne i przede wszystkim szczelne. Standardowo mogą pomieścić od 15 do 40 ml płynu, a to oznacza, że można je wymieniać co 4 do 12 godzin – w zależności od tego, jak obfita jest menstruacja. Niektóre mają też specjalne uchwyty w kształcie pętelki, które umożliwiają sprawne umieszczanie i wyciąganie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kubeczka?

Na rynku dostępne jest wiele modeli kubeczków menstruacyjnych. Różnią się one rozmiarem, materiałem, trwałością, a nawet kolorem. Możesz kupić kubeczki małe, średnie lub duże. Ich wielkość powinnaś dopasować podobnie jak wielkość tamponów do obfitości krwawienia. Wielu producentów podkreśla jednak, że małe kubeczki przeznaczone są dla kobiet, które jeszcze nie rodziły lub rodziły przez cesarskie cięcie. Największe zaś dla kobiet po porodach naturalnych.

Ważnym aspektem przy wyborze tych środków higieny jest również materiał. Zwykle są one wykonane z medycznego silikonu, który jest bezpieczny dla zdrowia. Z łatwością dostosowuje się do temperatury i kształtu ciała. Ale żeby mieć pewność, że kubeczki w 100% spełniają Twoje oczekiwania, sprawdź, z jakiego wykonane są materiału oraz jakie certyfikaty bezpieczeństwa posiadają.

Od jakości materiału zależy także trwałość kubeczków. Możesz kupić dobre jakościowe produkty z silikonu, z których z powodzeniem będziesz korzystała przez 4-5 kolejnych lat. A możesz też zainwestować w kubeczki wykonane z gumy lub tworzywa termoplastycznego TPE o nieco mniejszej trwałości. Mogą one okazać się mniej trwałe niż te z dobrej jakości silikonu medycznego.

Jak dbać o kubeczek menstruacyjny?

Dobrze przechowywane kubeczki to gwarancja higieny.  A jeśli dodatkowo chcesz, aby posłużyły Ci one przez wiele lat, musisz pamiętać, by o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim po każdym użyciu starannie wymyj je pod ciepłą wodą. Możesz użyć do tego celu naturalnego mydła na bazie olejów (bez substancji zapachowych, które mogłyby podrażnić błony śluzowe) lub specjalnych płynów do kubeczków menstruacyjnych.

Poza tym musisz pamiętać, by po każdej menstruacji kubeczki dobrze zdezynfekować lub wyparzyć w gorącej wodzie – najlepiej stosuj się w tej kwestii do wskazań producenta – a następnie wysuszyć i odłożyć do przewiewnego woreczka. Zwykle kubeczki menstruacyjne mają dołączone w zestawie antybakteryjne torebki. To świetne rozwiązanie zapewnia im higieniczność i trwałość na dłużej.

Kubeczek menstruacyjny - alternatywa dla podpasek i tamponów

1 komentarz

  • 1 rok ago

    Nie potrafię się przekonać jakoś wewnętrznie do kubeczka. Nawet z tamponami mam problem. Najłatwiej mi używać podpasek, choć wiem niestety, że to mało ekologiczny produkt.

Zostaw komentarz